ILCP är en av de internationellt mest erkända konferenserna på området och samlar forskare, lagstiftare och experter från hela världen. I år hölls konferensen i Leeds (2011) och åren dessförinnan i Rutgers, New York (2010) och Edinburgh (2009). Den 30:de årliga konferensen (2012) kommer att hållas i Stockholm den 27-29 mars och under det övergripande temat Work Matters.
Som värd står Sociologiska institutionen vid Stockholms universitet i samarbete med Arbetsvetenskapliga enheten vid Karlstads universitet och Avdelningen för arbetsvetenskap vid Luleå tekniska universitet.
Deadline för Call for papers och anmälan av intresse att arrangera symposium är den 31 oktober 2011. För mer information besök ILPC:s hemsida eller Åke Sandbergs blogg.
Hej!
Intresserad av http://www.ilpc.org.uk ?
Då har du nog intresse också av seminareit kommande onsdag, med professor Paul Thompson, Strathclyde university som ska inleda om
TAKING HRM SERIOUSLY – A LABOUR PROCESS CRITIQUE
Onsdag 14 sept. kl 13.00 – 14.30, sedan fika
Sociologiska inst, Stockholms universitet
Seminarierum B900
Gärna anmälan till oas.coll@gmail.com
Mer info ska jag lägga upp på min hemsida
Välkommen
Åke