Forum för ArbetsLivsForskning (FALF) inbjuder till 2015 års nationella arbetslivskonferens 10-12 juni.
Konferensen, som är den åttonde i ordningen, organiseras av centrum för Work, Technology and Social change (WTS), vid Lunds universitet. Konferensen kommer att äga rum i Landskrona på temat ”Arbetslivets förhållanden och villkor – mellan kontinuitet och förändring”. Platsen, Landskrona, belyser i sig arbetslivets förändring. Det är en klassisk svensk industri- och varvsstad som genomgår en omvandling i riktning mot ”tjänstesamhället”.
Calle Rosengren som är med och arrangerar konferensen:
Med teatern och Citadellet erbjuder Landskrona väldigt intressanta miljöer för en konferens. Genom temat vill vi aktualisera spänningen mellan det snabbt föränderliga i arbetslivet och mer trögrörliga strukturer. Vi välkomnar ett brett fält av arbetslivsforskare och hoppas på ett par intressanta och stimulerande dagar.
Inom kort kommer ett Call for paper att skickas ut. Information om konferensen kommer att presenteras och kontinuerligt uppdateras på www.falf.se